Son Dakika
24 Nisan 2014 Perşembe, 11:14

KPSS Puanı nasıl hesaplanır?

17 Ekim 2013 Perşembe, 12:11
kpss puani nasil hesaplanir
Adaylar yeni bir KPSS maratonuna başladılar. Bu yıl hem lise-ön lisans düzeyinde hem de her yıl olduğu gibi Lisans...

Adaylar yeni bir KPSS maratonuna başladılar. Bu yıl hem lise-ön lisans düzeyinde hem de her yıl olduğu gibi Lisans düzeyinde sınav yapılacak. KPSS alan sınavının yanı sıra öğretmenlerin geçen yıl girdikleri Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) bu yıl yine olacak. Sınav maratonuna hazırlık sürecine başlayan adaylar için ön açıcı olacağını düşündüğümüzden KPSS puanı nasıl hesaplanılır? konulu bir makale hazırladık.

KPSS’de hangi puan türleri bulunuyor?
KPSS sonuçları çok farklı puan türlerinden hesaplanıyor ve adaylarda hangi puan türüne göre tercih yapacaklarının kafa karışıklığı endişeye neden oluyor. Puan türleri incelediğinde 121 çeşit KPSS puan türü bulunduğunu ve bu puan türlerinin hepsinin farklı alanları ifade ettiğini görüyoruz. Genel Kültür , Genel Yetenek , Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Kamu Yönetimi gibi testlerin yüzdelik etkisi farklı oranlarda hesaplanıyor. Hem KPSS B grubu kadrolara hem de KPSS A grubu kadrolara (Kariyer Meslekler) gibi farklı puan türünde alımlar yapılmaktadır.

Uzman Yardımcılığı Puanı: Genelde yabancı dil etkisi olan puanlar kullanılıyor. Mesela; KPSS P8 için % 40 Genel Yetenek, % 40 Genel Kültür , % 20 Yabancı Dil olarak hesaplanırken KPSS P68 için % 35 Genel Yetenek, % 35 Genel Kültür, % 30 Yabancı Dil olarak hesaplanıyor.

Öğretmenlik Puanı: KPSS P10 ve KPSS P121 puanları hesaplanıyor. P 10 puanında alan sınavının etkisi yokken P121 puanında alan sınavının etkisi % 50′dir. KPSS P121 Puanı Nasıl Hesaplanır? yazımızı inceleyiniz.

Memurluk Puanı: Herhangi bir lisans programından mezun olanlara yönelik 4001 kodlu alımlar için KPSS P3 hesaplanıyor. Genel Kültür % 50, Genel Yetenek % 50 etkilidir.

Kariyer Mesleklerin Puanı: Genelde İİBF’lerin katılmış olduğu alan sınavlarıyla oluşturulmuş puan türlerini ifade ediyor. Mesela; Başbakanlık KPSS P 86 puanıyla alım yapıyor. KPSS P 86′nın hesaplanması Genel Kültür % 10, Genel Yetenek % 20, Yabancı Dil % 20, Hukuk % 10, İktisat % 10, Maliye % 10, Kamu Yönetimi % 10, Uluslar arası İlişkiler % 10 şeklinde yapılıyor. Devlet Personel Başkanlığı KPSS P 47 puanıyla alım yaparken Hazine Müsteşarlığı KPSS P 21 puanıyla alımları yapmaktadır.

KPSS puan türlerinin hangi mantıkla oluştuğunu öğrenmek için ÖSYM’nin hazırladığı kılavuzu inceleyiniz:

http://www.osym.gov.tr/dosya/1-63519/h/kpsstablo2.pdf

 

Aramalar:

  • KPSS ALANA GİRMEYECEKLER NASIL PUAN HSAPLANCAK
509 kez okundu